Rekordowa, 9. edycja zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon za nami!

11 lipca 2023

Piękny słoneczny weekend 8-9 lipca, blisko 4000 zawodników oraz dziesiątki tysięcy kibiców – tak możemy streścić 9. edycję zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon.
To rekordowa pod względem liczby zawodników edycja i edycja wyjątkowa za sprawą licznych atrakcji przygotowanych we współpracy ze sponsorem tytularnym zawodów, marką Enea.

www.maratomania.pl

W tym roku rywalizacja odbyła się klasycznie na dystansach 1/8, 1/4 i 1/2 oraz na dystansie przygotowanym specjalnie dla debiutantów, czyli Super Sprincie!
Debiutanci to również najliczniejsza grupa zawodników. Stanowili oni ponad 50% wszystkich triathlonistów, których gościli w weekend w Bydgoszczy!

Oprócz startów indywidualnych zawodnicy ścigali się w sztafetach oraz Międzynarodowych Mistrzostwach Prawników i Lekarzy. Do rywalizacji zaproszeni zostali również studenci, którzy walczyli o Puchar Rektora Politechniki Bydgoskiej. A na dystansie 1/4 odbyły się Mistrzostwa Polski Policjantów w Triathlonie.

Po raz kolejny Bydgoszcz gościła także Puchar Świata w Quadrathlonie, który był imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 9 lipca, najlepsi zawodnicy zmierzyli się z triathlonem, do którego dodano czwartą dyscyplinę: pływanie kajakiem.

Podczas Enea Bydgoszcz Triathlon 2023 nie zabrakło cieszących się olbrzymią popularnością zawodów dla dzieci – Enea Tri-Fun oraz licznych stref kibicowania, chill’u i rozrywki dedykowanej najmłodszym fanom triathlonu. Przed Lodowiskiem Torbyd odbyły się Targi EXPO z wystawcami sprzętu sportowego z całego kraju, które odwiedziło 15 tysięcy osób. Organizatorzy zadbali również o smakoszy, którzy mogli najeść się do syta na trwającym Food Truck Festiwalu, czyli zlocie mobilnych barów i restauracji.

Jedną z największych imprez triathlonowych w Europie już kolejny rok z rzędu jako sponsor tytularny wsparła marka Enea. Ponadto, zawody cieszyły się oficjalnym wsparciem, takich marek jak Mercedes Benz AutoFrelik, Solano Eyewear, Bakoma, 4PRO Active, On Running, Solid Security, Selenka, Zoggs, Global Prospect, czy PKO Bank Polski.

Zawody odbywają się pod patronatem miasta Bydgoszcz, które jest gospodarzem tego wydarzenia. Samo centrum zawodów zlokalizowane było w okolicach hal sportowych Immobile Łuczniczka i Sisu Arena, które służyły zawodnikom za strefy zmian. Tegoroczna edycja była współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zwycięzcy tegorocznej rywalizacji

W sobotę, czyli w pierwszym dniu zmagań, 8 lipca, na trasę zawodów wyruszyło blisko 1500 triathlonistów, którzy zmierzyli się z dystansem ¼ oraz Super Sprintem. Pierwszy na mecie „ćwiartki” z czasem 1 h 50 min 36 sek. pojawił się Tomasz Marciniak z teamu TM IRON TEAM. Pierwszą kobietą była Małgorzata Nowak, która pokonała trasę 1/4 z czasem 2 h 13 min 05 sek.

W Super Sprincie pierwszym zawodnikiem na mecie był Adam Kuś z czasem 49 min 43 sek. Wśród pań najlepsza okazała się Aleksandra Szymkiewicz, z która finiszowała z czasem 59 min 27 sek.

Drugiego dnia rywalizacji śmiałkowie zmierzyli się z „połówką” i najpopularniejszym z dystansów, czyli 1/8. Z pierwszym wynikiem na dystansie ½ zameldował się Jacek Krawczyk, który pokonał trasę w 3h 44 min 04 sek. Natomiast pierwszą kobietą na mecie była Ewa Susmarska, która ukończyła zawody z czasem 4 h 54 min 53 sek.

W samo południe zmagania rozpoczęli triathloniści ścigający się na dystansie 1/8. Ponownie tryumfował Tomasz Marciniak, który przekroczył linię mety z wynikiem 53 min 30 sek. Najlepszą kobietą okazała się Angelika Kowalska kończąca zawody z czasem 1 h 01 min 57 sek.


Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zawody Enea Tri-Fun, w których wzięło w udział ponad 300 młodych sportowców. Wraz ze sponsorem tytularnym zawodów, firmą Enea, organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody biegowe, które rozgrywały się w trzech kategoriach wiekowych. Udział w zawodach był darmowy, a na uczestników czekały na mecie upominki.

Nie tylko sportowa rywalizacja

Enea – sponsor tytularny zawodów – zadbała o kibiców i rodziny zawodników przygotowując szereg atrakcji podzielonych na moduły: gier i zabaw, sportu i rekreacji oraz eksperymentów i nauki.

Enea Bydgoszcz Triathlon to impreza z ogromnymi pokładami energii. Nie opuszczała ona zawodników, którzy dali z siebie wszystko i kibiców, którzy wspaniale dopingowali sportowców. Na zawodach w Bydgoszczy doskonale bawili się nie tylko uczestnicy zawodów i ich najbliżsi, ale też kibice dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. Strefę Enei, gdzie mogli się zrelaksować popijając lemoniadę, czy próbując spróbować swoich sił w przeprowadzaniu eksperymentów naukowych w formie niezapomnianej zabawy – powiedziała Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Enei.

Dodatkowo w strefie EXPO Enea Bydgoszcz Triathlon sponsor tytularny zlokalizował strefę relaksu oraz specjalną atrakcję – Fotobudkę 360 stopni, która nagrywała krótkie klipy przypominające znany filmowy efekt specjalny ze spowolnieniem czasu.

W punktach Enei i na terenie zawodów kibice mogli korzystać z kartonowych klaskaczy od Enei, które pomagały kibicom w głośnym kibicowaniu wszystkim triathlonistom.

Kibice mogli obserwować zmagania na trasach Enea Bydgoszcz Triathlon dzięki transmisji LIVE, prowadzonej z kilkunastu kamer wraz z profesjonalnym sportowym komentarzem. Transmisja dostępna była na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl oraz na profilu Enea Bydgoszcz Triathlon na Facebooku. Sponsorem transmisji był sponsor tytularny – Enea.

Dzięki zastosowaniu wielu mat pomiarowych kibice śledzili postępy zawodników na trasie. Link do aktualizowanych na żywo wyników dostępny był na oficjalnej stronie wydarzenia.

Sportowy weekend z miastem w tle

Specjalnie z myślą o zawodnikach, którzy przyjechali do Bydgoszczy całymi rodzinami miasto Bydgoszcz przygotowało szereg aktywności. Odwiedzający miasto kibice mieli możliwość poznać miasto podczas wycieczek z przewodnikiem, czy rejsów Tramwajem Wodnym.

W myśl zasady, że kultura i sport trzymają sztamę zawodników zaprosiliśmy do licznych bydgoskich muzeów oraz do skorzystania z otwartego cały rok lodowiska Torbyd.

Już dziś zapraszamy na jubileuszową, dziesiątą edycję zawodów, która odbędzie się 13 i 14 lipca 2024 roku.

Do zobaczenia na starcie w sezonie 2024!