Mistrzostwa świata w QUADRATHLONIE odbędą się w ramach Enea Bydgoszcz Triathlon!

16 grudnia 2021

Quadrathlon to dyscyplina, w skład której wchodzi pływanie, rower, bieganie oraz pływanie kajakiem.

To już piąta edycja quadrathlonu, który odbywaja się podczas Enea Bydgoszcz Triathlon.

Decyzją Światowej Federacji Quadrathlonu, zawody w Bydgoszczy będą nie tylko Mistrzostwami Świata, ale będą także ujęte w klasyfikacji Pucharu Świata WQF.

Pierwszy raz zawody będą miały rangę Mistrzostw Świata, a 10 lipca 2022 zawodnicy z całego globu powalczą o tytuły Mistrzów Świata w Quadrathlonie na dystansie sprint.
Podczas rywalizacji uczestnicy będą mieli okazję podziwiać uroki Bydgoszczy, dwukrotnie wchodząc do rzeki Brda: podczas pływania i przemierzając odcinek kajakowy.

Zapisy zostaną otwarte 20 grudnia 2021 o godzinie 18:00 na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl

Bydgoski Quadrathlon rozpocznie się pływaniem na odcinku 475 m, po czym nastąpi 19-kilometrowa jazda rowerem. Po zejściu z roweru uczestnicy będą kontynuować rywalizacje w kajaku na dystansie 4,5 km, aby ostatecznie wbiec na metę po pokonaniu 5,5 kilometra biegu wzdłuż malowniczego bulwaru rzecznego. Duża część trasy biegu znajduje się w samym sercu Bydgoszczy.

Quadrathlon w ramach Enea Bydgoszcz Triathlon
Pierwsza impreza Quadrathlon odbyła się w Bydgoszczy w lipcu 2016 roku w ramach największej polskiej imprezy triathlonowej: Enea Bydgoszcz Triathlon. Od tego czasu Quadrathlon odbył się pięć razy, a w każdym roku impreza rozrastała się, zapewniając możliwość startu polakom, jak i gościom z Niemiec, Węgier, Czech i Hiszpanii.
Od 2017 roku Quadrathlon jest częścią imprez Pucharu Świata WQF (Światowej Federacji Quadrathlonu) a w 2021 roku w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Europy w Sprincie.

O Quadrathlonie
Quadrathlon to impreza multisportowa, w której sportowcy lub drużyny sportowców uczestniczą w ciągłej serii czterech sportów składowych: pływania, roweru, wiosłowania w kajaku a i biegania.
W 1987 roku Włoch Sergio Ferrero zainicjował pierwszy Quadrathlon na Ibizie (triathlon z dodatkową konkurencją: pływaniem kajakiem). Do 1999 roku odbywał się on pod oznaczeniem „Diamond Man”, długodystansowym Quadrathlonem na dystansie 5 km, kajakiem na 20 km, jazdą na rowerze na 100 km i biegiem na 21,1 km.
W ciągu następnych lat wydarzenia Quadrathlon rozprzestrzeniły się na kilka krajów. Logiczną konsekwencją rozwoju dyscypliny bylo powołanie WQF (World Quadrathlon Federation) która to federacja została założona w 1990 roku przez Sergio Ferrero. Największe społeczności Quadrathlon są obecnie obecne w Czechach, Wielkiej Brytanii i Niemczech. WQF corocznie organizuje Mistrzostwa Świata i Puchar Świata.