Lipcowa edycja zawodów za nami!

13 lipca 2021

Tysiące zawodników i jeszcze więcej kibiców spotkało się podczas pierwszej tegorocznej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon. Powrót do rywalizacji po przerwie spowodowanej covidem należy uznać za udany.

Nie brakowało emocji na najwyższym sportowym poziomie oraz tych, które doświadczyli debiutanci. Były atrakcje i zmagania dzieci. Z powodzeniem wystartowała też akcja charytatywna „Twoje waty, Twoja pomoc”. Zbiórka mocy nadal trwa. Działo się w mieście nad Brdą!

Szósta edycja Enea Bydgoszcz Triathlon wywołała wiele emocji. Można powiedzieć, że gdyby ktoś znał sposób na zamianę ich na waty, to akcja charytatywna „Twoje waty, Twoja pomoc”, którą zainaugurowano w ten weekend podczas imprezy, już by się zakończyła.

Spragnieni startów i dobrej zabawy

Enea Bydgoszcz Triathlon to jedna z najbardziej znanych imprez triathlonowych w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród doświadczonych zawodników jak i debiutantów, którzy wybierają imprezę jako miejsce rozpoczęcia triathlonowej przygody.

W tym roku chęć wystartowania w mieście nad Brdą była jeszcze większy, a to za sprawą rocznej przerwy spowodowanej pandemią.

Zmagania odbyły się na czterech dystansach:

– 1/8, dystans super krótki (475 m pływania/21 km jazdy rowerem /5,5 km biegu),

– 1/4, dystans krótki (950 m pływania/43 km jazdy rowerem /10,8 km biegu).

– 1/2, dystans średni (1900m pływania, 86km roweru i 22km biegu).

– dla debiutantów Decathlon TRYathlon (240 m pływania / 19 km jazdy rowerem / 4,25 km biegu)

Oprócz rywalizacji indywidualnej zawodnicy ścigali się również w sztafetach i drużynach oraz w Międzynarodowych Mistrzostwach Lekarzy i Prawników.

Po raz drugi w Bydgoszczy odbył się Puchar Świata w Quadrathlonie, który był imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 11 lipca, najlepsi zawodnicy zmierzyli się z triathlonem, do którego dodano czwartą konkurencję: pływanie kajakiem.

Nagrody dla najleszych wręczał Mirosław Jamroży, wiceprezes Enea Pomiary
(fot. Irene Aksenova-Tomaczak)

Imprezę rozpoczęli i zakończyli debiutanci

Pierwsi do boju, w sobotę 10 lipca 2021 roku ruszyli debiutanci. Kilkaset osób po raz pierwszy spróbowało sił w triathlonie. Organizatorzy podczas tej rywalizacji nie prowadzili żadnej klasyfikacji. W tym wyścigu chodziło o dotarcie do mety: wygrywali wszyscy, którzy stanęli na starcie i przekroczyli linię mety.

Następnie przyszedł czas na zawodników, którzy zapisali się na ¼. Zwycięzca, Tomasz Marcinek na pokonanie trasy potrzebował 1:47:59. Co ciekawe ten sam zawodnik postanowił stanąć w szranki z rywalami dzień później, na dystansie dwa razy dłuższym. Po zaciętej walce pokonał mistrza Polski na dystansie długim (3800 metrów pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu) Miłosza Sowińskiego zaledwie o siedem sekund. Czas Marcinka w niedzielę to 3:41:52. Wśród Pań na krótszym, sobotnim dystansie ze zwycięstwa cieszyła się Karolina Jahnz – 2:05:34, a w niedzielę na dłuższym Anna Peterek – 4:30:40.

W samo południe w niedzielę rozpoczęła się także rywalizacja na dystansie 1/8. Prawie tysiąc zawodników musiało się zmierzyć nie tylko z rywalami, ale także upałem. I tutaj nie brakowało debiutantów. Ale ze zwycięstwa cieszył się wielokrotny medalista mistrzostw Polski Maciej Chmura, który trasę pokonał w 56:23. Wśród Pań najszybsza była Angelika Kowalska 1:04:56.

Jako miasto wspieramy zawody od pierwszej edycji. Niemal co roku w programie pojawiają się nowe konkurencje lub atrakcje dla widzów. Widzimy, że wydarzenie sukcesywnie rozwija się, przybywa zawodników i kibiców, a organizatorzy dbają o poszerzanie formuły. Dowodem potwierdzającym ogromną popularność zawodów są dwie tegoroczne edycje Bydgoszcz Triathlon. To bardzo cieszy, ponieważ jest zbieżne z naszym podejściem do promowania sportu, tak profesjonalnego, jak i uprawianego rekreacyjnie oraz amatorsko. Bydgoszcz znakomicie nadaje się do organizacji tego typu zawodów, poprzez wyjątkową atmosferę z uwagi na bliskość wody w centrum miasta i to wody bardzo czystej, której jakość jest stale monitorowana. Z kolei inwestycje w rozwiązania drogowe, a także ścieżki spacerowe i rowerowe wzdłuż nabrzeży sprawiają, że przygotowane dla zawodników trasy są bardzo urozmaicone. – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dużo emocji podczas zabawy i rywalizacji dla całych rodzin

Ponownie ogromną popularnością w tym roku cieszyły się zawody Enea Tri-Fun – wzięło w nich udział 400 młodych sportowców. Wraz ze sponsorem tytularnym, firmą Enea, organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody biegowe. Enea przygotowała także specjalną Strefę Rodzinną gdzie można było spróbować sił w eksperymentach naukowych.

Dołączyć można było także do wyżej wspomnianej akcji charytatywnej „Twoje waty, Twoja pomoc”. Każdy mógł poćwiczyć na ergometrze wioślarskim lub rowerze stacjonarnym, a specjalna aplikacja przeliczyła ten wysiłek na waty, a dokładnie kilowatogodziny. Zadaniem uczestników akcji jest wspólne uzbieranie 20 000 kilowatogodzin, dzięki czemu Fundacja Enea przekaże łącznie 100 tys. zł trzem organizacjom niosącym pomoc osobom niepełnosprawnym (Spartanie Dzieciom, Fundacja Never Ever Give Up, Follow Your Dreams).

– To był weekend pełen sportowych emocji. Na świetnie przygotowanej imprezy można było nie tylko walczyć o najlepsze czasy, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Lipcowa edycja Enea Bydgoszcz Triathlon 2021 za nami, ale jestem przekonany, że zawodnicy i kibice jeszcze długo będą wracać z uśmiechem do wspomnień z Bydgoszczy. Cieszymy się, że jako Enea jesteśmy częścią tej triathlonowej rodziny. Do zobaczenia na starcie już w sierpniu. Trenującym przypominamy o naszej akcji charytatywnej „Twoje waty, Twoja pomoc”, którą zainaugurowaliśmy w weekend. Zachęcamy do przekazywania energii dla organizacji pomagającym osobom niepełnosprawnym, więcej informacji pod adresem twojewatytwojapomoc.pl – powiedział Mateusz Pilarczyk z biura prasowego Enei, uczestnik Enea Bydgoszcz Triathlon.

Każdy kto poczuł głód podczas Enea Bydgoszcz Triathlon mógł odwiedzić Festiwal Food Truck. Serwowano dania kuchni z różnych zakątków świata. Nie zabrakło także targów Expo, na których zaprezentowali się czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu sportowego. Na zmęczonych czekała strefa chill, a Ci którym było jeszcze mało emocji, mogli pojeździć na łyżwach na lodowisku.

Warto także podkreślić, że w tym roku nie będzie trzeba czekać na siódmą edycję Enea Bydgoszcz Triathlon, aż do przyszłego roku. Druga, tegoroczna odsłona imprezy odbędzie się w ostatni weekend sierpnia. To świetna okazja do rodzinnego zakończenia wakacji – 28-29 sierpnia 2021. Zapisy ciągle trwają.

Dziękujemy za ogrom pozytywnych emocji, który towarzyszył wszystkim obecnym na lipcowej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon. Mamy nadzieję, że ta pozytywna energia, która zgromadzona wokół wydarzenia, zachęci kolejnych uczestników do rozpoczęcia przygody z triathlonem w grodzie nad Brdą lub (u bardziej doświadczonych zawodników) kolejnego startu w Bydgoszczy. Czekamy na Wasze zgłoszenia do sierpniowej edycji zawodów! Zapraszamy do rejestracji na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl– powiedział Aleksander Skorecki, współorganizator Enea Bydgoszcz Triathlon.