Enea Bydgoszcz Triathlon 2022 już w ten weekend!

7 lipca 2022

W największej triathlonowej imprezie w Polsce wystartuje blisko 4000 triathlonistów oraz kilkuset najmłodszych uczestników zawodów dla dzieci: Enea Tri-Fun.

Organizatorzy i Enea – sponsor tytularny zawodów – przygotowali wiele atrakcji dla bydgoszczan i kibiców, którzy odwiedzą Bydgoszcz 9, 10 i 11 lipca.

Enea Bydgoszcz Triathlon to największa i najbardziej popularna impreza triathlonowa w Polsce.
Z roku na rok zawody przyciągają coraz więcej uczestników, których wspiera aż 25 000 kibiców! W najbliższy weekend profesjonaliści i amatorzy wystartują w zawodach, które tradycyjnie rozgrywane są w samym centrum Bydgoszczy. Enea wspiera imprezę od 2017 r.

Zmagania odbędą się na czterech dystansach:
1/8, dystans super krótki (475 m pływania/ 19 km jazdy rowerem/ 5,5 km biegu).
1/4, dystans krótki (950 m pływania/ 36 km jazdy rowerem/ 10,8 km biegu).
1/2, dystans średni (1900 m pływania/ 90 km jazdy rowerem/ 22 km biegu).
Decathlon TRYathlon, dedykowany debiutantom (240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/ 4,25 km biegu)


Nie tylko starty indywidualne
Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników.
Nowością są Mistrzostwa Świata w Quadrathlonie (triathlon z dodatkową czwartą dyscypliną: pływaniem kajakiem), które będą imprezą towarzyszącą Enea Bydgoszcz Triathlon.

Połowa uczestników startujących w Enea Bydgoszcz Triathlon to debiutanci, którzy właśnie tym występem rozpoczną swoją przygodę z triathlonem.


Trasy i przebieg rywalizacji
Zawody odbędą się w samym centrum miasta, z metą w okolicy Hali Immobile Łuczniczka na ul. Toruńskiej 59. Uczestnicy najpierw zmierzą się z pływaniem w rzece Brda, następnie ruszą na rower (ul. Toruńską oraz Jana Pawła II aż do węzła w Stryszku). Ostatnią konkurencją będzie bieg, którego trasa została wyznaczona wzdłuż bulwarów (po obu stronach rzeki), z widowiskowym przebiegiem przez ulicę Mostową.

Warto odwiedzić teren wydarzenia, wesprzeć zawodników oraz skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla zawodników i kibiców z okazji tego sportowego święta!

Plan startów
SOBOTA, 9 lipca 2022

08:00 – Decathlon TRYathlon
od 10:00 – dystans ¼

NIEDZIELA, 10 lipca 2022

07:00 – dystans 1/2 (start z Rybiego Rynku)
11:55 – Mistrzostwa Świata w Quadrathlonie
12:00 – dystans 1/8


Komplet informacji o zawodach, ich harmonogram oraz mapy tras znajdują się na stroniewww.BydgoszczTriathlon.pl

Wydarzenia towarzyszące

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko rywalizacja, ale także wiele atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, kibiców oraz rodzin zawodników.

Dla jednych i drugich moc atrakcji przygotowała firma energetyczna Enea – sponsor tytularny zawodów.

ENEA TRI-Fun

Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w sobotę, 9 lipca 2022 r., o godzinie 17:00

Zawody są bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować.

Konkurencje i klasyfikacje:
◦ BIEG 0 – (2022 – 2018) – Bieg dystans ok. 150 m
◦ BIEG I – (2017 – 2016) – Bieg dystans ok. 300 m
◦ BIEG II – (2015 – 2014) – Bieg dystans ok. 550 m
◦ BIEG III – (2013 – 2011) – Bieg dystans ok. 1100 m (2 pętle)
◦ BIEG IV – (2010 – 2008) – Bieg dystans ok. 1650m (3 pętle)

STREFA ENEI

Specjalna Rodzinna Strefa Enei stanie w sąsiedztwie Hali Łuczniczka, tuż przy mecie i będzie dostępna dla wszystkich zawodników, kibiców oraz bydgoszczan. Sponsor tytularny bydgoskiego triathlonu przygotował namioty z atrakcjami podzielone na moduły:

  • eksperymentów i nauki,
  • gier i zabaw,
  • sportu i rekreacji.

Na gości będą czekały specjalne lekcje „wf-u z Eneą” prowadzone przez instruktorów, w tym zumba dla dzieci i dorosłych, rodzinna nauka tańca, a także stretching. Dodatkową atrakcją będą eksperymenty naukowe z panelami solarnymi, lampami plazmowymi, a także wytwarzaniem prądu z cytryny oraz tworzeniem małego „wulkanu”. Swoich sił będzie można też spróbować w grze na automatach, w tym popularnym cymbergaju oraz maszynie do rzutów koszykarskich.

Rodzinna Strefa Enei będzie otwarta w piątek od 17:00 do 21:00, w sobotę od 9:00 do 21:00 oraz niedzielę od 9:00 do 17:00.

Dodatkowo w strefie EXPO Enea Bydgoszcz Triathlon będzie można odwiedzić stoisko Enei ze strefą relaksu oraz specjalną atrakcją – Fotobudką 360 stopni. Fotobudka nagrywa krótkie klipy przypominające znany filmowy efekt specjalny ze spowolnieniem czasu. Klipy można wysłać na swój adres e-mail bądź pobrać bezpośrednio na smartfon.

W punktach Enei i na terenie zawodów kibice będą mogli też znaleźć kartonowe klaskacze od Enei. Firma zachęca do ich wykorzystania i głośnego kibicowania wszystkim triathlonistom.

Transmisja LIVE z kilkunastu kamer wraz z komentarzem będzie dostępna na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl oraz na profilu Enea Bydgoszcz Triathlon na Facebooku. Zachęcamy zawodników do przekazania tej informacji kibicom, którzy będą chcieli obserwować ich weekendowy start w Bydgoszczy. Sponsorem transmisji jest Enea.

Kibice mogą też śledzić postępy zawodników na trasie i sprawdzać, na jakim etapie rywalizacji znajdują się wspierani przez nich triathloniści lub liderzy zawodów. Link do aktualizowanych na żywo wyników jest już dostępny także na oficjalnej witrynie wydarzenia.


Dodatkowe atrakcje przez cały weekend!

Food Truck Festiwal
Spragnionych kulinarnych emocji zapraszamy na Food Truck Festiwal, czyli festiwal mobilnych barów i restauracji. Pojawi się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które będą serwować dania kuchni z całego świata, pyszne napoje i desery.

Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed Lodowiskiem Torbyd od piątku 8 lipca do niedzieli 10 lipca.

Expo, czyli targi sportowe

Przed lodowiskiem TORBYD swoją ofertę zaprezentują czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu sportowego.

W strefie targowej pojawi się blisko 30 wystawców, z szeroką ofertą nie tylko dla zaawansowanych triathlonistów.

Expo będzie czynne
8
lipca, piątek: 17:00 – 21:00
9 lipca, sobota: 9:00 – 21:00
10 lipca, niedziela: 9:00 – 15:00

Zwiedzaj Bydgoszcz!

Zawody sportowe to doskonały powód, aby spędzić weekend w Bydgoszczy z całą rodziną!
Organizatorzy, wspólnie z lokalnymi partnerami, przygotowali kilka propozycji, które pozwolą ciekawie spędzić i poznać atrakcje miasta-gospodarza zawodów!

Zwiedzaj miasto z poziomu rzeki – popływaj na SUPie!

Sup Bydgoszcz zaprasza do rekreacyjnego przetestowania i wypożyczenia sprzętu SUP
Wypożyczalnia (zlokalizowana przy starcie dystansu 1/8, obok Mostka Esperanto) będzie czynna w sobotę i niedzielę w godzinach 14:00 – 18:00

Rejs Tramwajem Wodnym

Zapraszamy do skorzystania z rejsów po Brdzie Bydgoskim Tramwajem Wodnym. Tramwaj pływa codziennie do końca września dwoma malowniczymi trasami, z których jedna biegnie przez śluzę Staromiejską. Na pokładzie znajduje się system audioguide, który towarzyszy turystom podczas rejsu w formie komentarza na temat mijanych obiektów.

Bydgoska Karta Turysty

Jeśli nie lubisz przepłacać podczas wakacji, kochasz zwiedzać oraz chcesz poznać historię i kulturę Bydgoszczy – Bydgoska Karta Turysty to coś dla Ciebie. Funkcjonuje ona w formie wygodnej i łatwej w obsłudze aplikacji, którą można doładować wybranym pakietem. W ramach karty możesz korzystać bezpłatnie z muzeów i galerii. Dodatkowo wypożyczysz rower, kajak lub popłyniesz rejsem Bydgoskim Tramwajem Wodnym oraz skorzystasz z wielu innych atrakcji. Zapraszamy! 

Kultura i sport trzyma sztamę!

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy kibicuje wszystkim zawodnikom tegorocznej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon.

Z tej okazji Muzeum przygotowało specjalną ofertę dla uczestników, ich rodzin i kibiców – na hasło: Team Triathlon można zakupić bilet zbiorczy do muzeum za 5 zł, dający możliwość zwiedzenia wszystkich budynków MOB, zlokalizowanych w Śródmieściu: zaczynając od głównego gmachu MOB przy ul. Gdańskiej 4, kończąc na Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej.


Pingpong na Wyspie Młyńskiej!

Bydgoszcz w dniach 9-10 lipca zamieni się w triathlonową stolicę Polski, ale również gościć będzie
wydarzenie cyklu pikników „Pingpong na Trawie” organizowane przez Polski Związek Tenisa
Stołowego, którego Sponsorem Generalnym jest Enea.
Na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, w weekend 9-10 lipca, w godzinach od 10:00 do 19:00, każdy
miłośnik aktywnego wypoczynku – ZWŁASZCZA TRIATHLONISTA, przed lub po swoim starcie w Enea Bydgoszcz Triathlon, dla rozluźnienia będzie mógł pograć w pingponga.
Do wspólnej zabawy przy stołach Polski Związek Tenisa Stołowego zaprasza dużych i małych,
młodszych i starszych, sportowych fanatyków jak i weekendowych spacerowiczów. Na uczestników
pikniku czeka mnóstwo atrakcji:

  • nauka gry w tenisa stołowego pod okiem trenerów;
  • amatorskie mini turnieje tenisa stołowego z nagrodami (rozgrywane o 13:00, 15:00 i 17:00);
  • gry, zabawy i konkursy sprawnościowe;

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, na każdego uczestnika czekają upominki!

Partnerem Głównym pikników „Pingpong na Trawie” jest Enea.


Komplet informacji o dodatkowych atrakcjach w trakcie weekendu z Enea Bydgoszcz Triathlon znajduje się na stronie: https://bydgoszcztriathlon.pl/zwiedzaj-bydgoszcz/

Informacje dla kierowców:

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w trakcie rozgrywania zawodów.

W dniach 9-10 lipca 2022 w Bydgoszczy odbędzie się Enea Bydgoszcz Triathlon czyli największa impreza triatlonowa w Polsce i jedna z największych w Europie.
W tym czasie kierowcy muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu. Zmiany nie ominą też komunikacji miejskiej.

Zmiany dla Kierowców
Na czas trwania kolarskiej części imprezy, nastąpi konieczność częściowego wyłączenia z ruchu Alei Jana Pawła II:
• na odcinku od ronda Toruńskiego do węzła Stryszek; w ciągu wydzielonego pasa ruchu
• na odcinku od węzła Stryszek (wyłączenie skrajnego lewego pasa ruchu) do przeplotki zlokalizowanej na wysokości kładki w ciągu Alei Jana Pawła II,
• ul. Toruńską od ronda Toruńskiego do skrzyżowania z ulicą Babia Wieś.

Ograniczenia w parkowaniu aut
Nie zaparkujemy samochodu na ulicy Grodzkiej oraz Rybim Rynku, jak również na ulicy Stary Port (na odcinku od Mostowej do Pocztowej). Zakazy parkowania będą obowiązywały odpowiednio:
– dla ulicy Stary Port od 08.07.2022 godziny 5:00 do 10.07.2022 do godziny 17.00
– dla ulicy Grodzkiej i Rybiego Rynku od 08.07.2022 od godz. 18.00 do 10.07.2022 do godziny 18.00

Poniżej znajdują się informacje na temat przebiegu trasy kolarskiej i biegowej.

Przebieg trasy kolarskiej:
Uczestnicy będą poruszali się fragmentem zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Toruńskiej na odcinku od hali widowiskowo- sportowej Łuczniczka w kierunku ronda Bernardyńskiego do wysokości ulicy Babia Wieś, następnie wracają do ronda Toruńskiego i udają się ulicą Jana Pawła II w kierunku węzła Bydgoszcz Południe (Stryszkek) wewnętrznym pasem drogi krajowej numer 25.

Nawrotka trasy znajduje się w okolicy węzła. Powrót odbywa się wewnętrznym pasem ruchu do wysokości kładki dla pieszych zlokalizowanej pomiędzy ulicami Glinki i Wojska Polskiego i następnie przechodzi przeplotką na stronę przeciwną.
Odcinek od przeplotki poprzez rondo Toruńskie do ronda Fordońskiego dla kolarzy jest dwukierunkowy.

Nawrót odbywa się przed przejściem dla pieszych zlokalizowanym przed Rondem Fordońskim.
Zawodnicy wracają do ronda Toruńskiego i skręcając w prawo udają się w kierunku hali.
W zależności od ilości pętli wykonują 1,2 lub 5 pętli.

Przebieg trasy biegowej
Trasa biegowa odbywa się bulwarami do wysokości Rybiego Rynku, następnie chodnikiem wzdłuż ulicy Grodzkiej do ulicy Mostowej.
Przebiegając most skręcają w ulicę Stary Port i na wysokości budynku poczty wbiegają na bulwary.

Dobiegając do wysokości hotelu Słoneczny Młyn przebiegają przez jego teren i wybiegając od strony ulicy Jagiellońskiej kierują się do Ronda Fordońskiego.

Następnie skręcając w prawo w ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego udają się do Ronda Toruńskiego, przed którym skręcając w prawo biegną ścieżką w kierunku kortów zlokalizowanych w pobliżu Sisu Arena. Następnie kierują się na metę zlokalizowaną przed hala widowiskowo- sportową Immobile Łuczniczka zlokalizowaną od strony Brda.
W zależności od dystansu pokonują 1,2 lub 4 pętle.

9 lipca
Zamknięcie trasy kolarskiej w godzinach 7.00 – 15.00
Zamknięcie trasy biegowej w godzinach 5.00 – 16.00

10 lipca
Zamknięcie trasy kolarskiej w godzinach 6.00 – 16.00
Zamknięcie trasy biegowej w godzinach 5.00 – 17.00

Komplet informacji o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej znajduje się na stronie: https://bydgoszcztriathlon.pl/utrudnienia-w-ruchu/

O Enea Bydgoszcz Triathlon

Tutaj pozytywna energia uczestników spotyka się z profesjonalizmem i zaangażowaniem organizatorów. Efektem tych starań są tytuły Debiut Roku (2015) i Impreza Roku (2015, 2016, 2018) przyznane zawodom przez środowisko triathlonowe.

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko największe sportowe wydarzenie w Bydgoszczy, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.BydgoszczTriathlon.pl

O Enei:

Enea to jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Enea dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Firma realizuje Strategię Rozwoju, która zakłada „Zieloną zmianę Enei”, czyli zrównoważoną transformację Grupy budującą wzrost wartości, przy założeniu długofalowego celu – osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Enea planuje zrealizować ten cel dzięki dynamicznemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Specjalizacją firmy będą magazyny energii, jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE.

Enea od lat wspiera sport – zarówno zawodowy, jak i młodzieżowy. Jest sponsorem tytularnym m.in. drużyn siatkarskich i koszykarskich w północno-zachodniej Polsce. Edukację sportową dzieci promuje w ramach projektu Enea Akademia Sportu. Jest też sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Polskiego Związku Zapaśniczego i Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ambasadorską marki jest Natalia Partyka, utytułowana zawodniczka tenisa stołowego i wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich.