Enea Bydgoszcz Triathlon 2018 – Największa impreza triathlonowa w Polsce za nami!

10 lipca 2018

7 i 8 lipca w samym centrum Bydgoszczy odbyła się czwarta edycja Enea Bydgoszcz Triathlon.
W imprezie wzięło udział blisko 4000 zawodników oraz kilkanaście tysięcy kibiców. Wspierali oni uczestników zmagań, którzy przyjechali do Bydgoszczy z całego świata!

Na terenach Hali Łuczniczka, lodowiska Torbyd i Artego Areny organizatorzy zapewnili liczne atrakcje, które przyciągały tłumy bydgoszczan i licznych gości spoza miasta. Najbardziej oblegany był Food Truck Festiwal odbywający się właśnie przed nowo wybudowanym lodowiskiem. Olbrzymią popularnością cieszyły się także Targi Sportowe, na których funkcjonowała Strefa Zdrowia z bezpłatnymi badaniami dla wszystkich chętnych.

Głównym celem, dla którego tysiące uczestników i kibiców odwiedziło Bydgoszcz była jednak rywalizacja sportowa. W sobotę rozegrano zmagania na dystansie 1/4 (950m pływania, 45km jazdy na rowerze i 10,7km biegu). To dystans, który przyciąga głównie doświadczonych zawodników. Najszybciej na mecie zameldował się Kasper Tochowicz (2:02.00). Zwyciężczynią wśród pań została Urszula Kafarska, która osiągnęła czas 2:21.42.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się już o godzinie 7:00 na Rybim Rynku. To właśnie z tego miejsca ruszyli uczestnicy nowego dystansu, tzw. „połówki” (1900m pływania, 90km jazdy na rowerze, 21,5km biegu). Po znakomitej pogoni na etapie biegowym najlepszy okazał się Marcin Konieczny (Mistrz Świata na pełnym dystansie w swojej kategorii wiekowej) z czasem 4:08.27. Na metę najszybciej wbiegła Joanna Skutkiewicz (4:42.15).

W samo południe wystartowali zawodnicy na najkrótszym z dystansów: 1/8 (475m pływania, 22,5km jazdy na rowerze, 5,4km biegu). To właśnie ten start cieszył się największą popularnością wśród debiutantów (blisko 75% ogółu startujących) i kobiet (prawie 40% zawodników stanowiły panie).
Zwyciężył Michał Marciniak (00:59.29), a najszybszą przedstawicielką płci pięknej została Małgorzata Wąsik (1:06.29).

Oprócz rywalizacji indywidualnej, rozegrano także Mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących. Widowiskową konkurencją był też quadrathlon (triathlon wzbogacony o czwartą konkurencję – kajak), w której tryumf odnieśli: Izabela Pertek i Piotr Różalski. W rywalizacji udział wzięło także blisko 150 sztafet, których zawodnicy pokonywali kolejno każdą z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu.
Uczestnikiem oficjalnej sztafety Urzędu Miasta Bydgoszczy był Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

W nocy z soboty na niedzielę odbył się także charytatywny Enea Bieg Nocny, w ramach którego blisko 600 uczestników wsparło Fundację Wiatrak. Całość wpływu z wpisowego (20 zł) została przekazana na cel charytatywny, a dodatkowo Fundacja Enea dołożyła 10 zł do każdego zarejestrowanego uczestnika Enea Biegu Nocnego.

– Enea Bydgoszcz Triathlon to jedno z najbardziej energetycznych wydarzeń w kraju. Świetnie bawić mogą się tu zarówno zawodnicy, jak i kibice, którzy doskonale zagrzewają sportowców do walki o jak najlepszy wynik. A z kibica bardzo szybko można stać się tutaj zawodnikiem, to właśnie w Bydgoszczy najlepiej zacząć swoją przygodę z triathlonem. To zasługa m.in. doskonałej organizacji i niesamowitej energii jaka płynie od ludzi tworzących Enea Bydgoszcz Triathlon – powiedziała Berenika Ratajczak z biura prasowego Enei, uczestnik Enea Bydgoszcz Triathlon.

– Bardzo cieszymy się z ogromu pozytywnej energii, która krążyła między zawodnikami i kibicami z całego Świata. Zaangażowanie całego zespołu, wolontariuszy, partnerów, sponsorów i Miasta pozwoliło nam koordynować organizację fantastycznego wydarzenia, które pozwala promować Bydgoszcz jako miasto aktywne, otwarte na sport i pozytywne emocje. Dziękujemy i do zobaczenia za rok na jubileuszowej, piątej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon! – powiedzieli Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński, organizatorzy zawodów.

O Enea Bydgoszcz Triathlon

Tutaj pozytywna energia uczestników spotyka się z profesjonalizmem i zaangażowaniem wolontariuszy oraz organizatorów. Efektem tych starań są tytuły Debiut Roku (2015) i Impreza Roku (2015 i 2016) przyznane zawodom przez środowisko triathlonowe.

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko największe sportowe wydarzenie w Bydgoszczy, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Od 2017 roku Enea Bydgoszcz Triathlon jest także dumnym Ambasadorem Marki Aktywna Bydgoszcz, który jest przyznawany najlepszym imprezom sportowym promującym miasto w Polsce i na Świecie.

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko największe sportowe wydarzenie w Bydgoszczy, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki transmisji na żywo, dziesiątki tysięcy odbiorców mogły śledzić zmagania uczestników.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz komplet wyników znajduje się na: www.BydgoszczTriathlon.pl

O Enei:

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 16 tys. Pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

Grupa Enea w liczbach:

6,2 GW zainstalowanej mocy elektrycznej

391 mln ton potencjału 3 obszarów koncesyjnych

122,4 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami

Ponad 16 tys. Pracowników

2,5 mln Klientów